کاهش مصرف برق در کولر گازی

کاهش مصرف برق در کولر گازی

تا به حال برای شما هم پیش آمده است که اخر ماه با رقم سنگین قبض ها مواجه شده باشید؟ به این فکر می کنید که مبلغی که روی قبض نوشته شده با مقداری که مصرف کرده اید مطابقت ندارد. این موضوع بسیار آزار دهنده است. در فصل گرم سال، استفاده از وسایل خنک کننده از ملزومات هر خانه ای محسوب می شود. کولر های آبی و گازی معروف ترین این لوازم هستند که بایستی به مصرف برق آن ها نیز توجه شود. البته نباید از میزان مصرف برق کولر گازی پنجره ای نیز غافل شد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد راه های کاهش مصرف برق داکت اسپیلت نکاتی را برای شما بیان کنیم. پس اگر شما نیز مشکل مصرف بالای انرژی را در کولر گازی دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بهترین نکات کاهش مصرف برق در کولر گازی

  1. توجه به برچسب انرژی: احتمالا همه شما بر روی لوازم برقی برچسب هایی را دیده اید. برچسب هایی که دارای درجه بندی و رنگ بندی های مختلف هستند. هر چه درجه این برچسب رو به بالا تر و سبز رنگ باشد، به این معناست که این دستگاه مصرف برق پایین تری دارد. این روز ها دستگاه های بسیاری وجود دارند که مصرف برق بسیار پایینی دارند.A، A+ و یا A++ درجه هایی هستند که از نظر مصرف برق بسیار به صرفه و مناسب هستند. توصیه می شود از کولر های گازی استفاده شود که دارای اینورتر هستند. کولر گازی اینورتر متناسب با میزان مصرف، دور موتور را کاهش یا افزایش می دهد.
  2. ظرفیت مناسب دستگاه: اگر کولر گازی را متناسب با ظرفیت ساختمان خود انتخاب کنید، میزان هدر رفت انرژی برق شما به میزان ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند. برای مثال اگر محیط خانه شما بزرگ است، استفاده از کولر گازی کوچک با توان پایین به هیچ وجه مناسب شما نیست؛ زیرا نیازمند برق مصرفی بالایی برای خنک کردن محیط خانه شماست.
  3. اطمینان از سلامت دستگاه: مشکلات فنی کولر گازی یا اسپیلت به حد زیادی میزان مصرف برق را بالا می برد. ناسالم بودن دستگاه موجب می شود که قطعات، انرژی بیشتری را برای خنک کردن محیط خانه شما صرف کنند که در نتیجه مصرف برق بالا را موجب می شود.
  4. نصب کولر در مکان مناسب: احتمالا برایتان پیش امده است که در یک ساختمان، با وجود روشن بودن کولر گازی یا اسپیلت، باز هم احساس گرما کنید. این مشکل از آن جا نشأت می گیرد که کولر گازی در مکانی درست نصب نشده است و به عبارتی باد کولر هدر می رود. کارشناسانی در این زمینه وجود دارند که با توجه به محیط خانه شما، بهترین مکان برای نصب پنل داخلی کولر گازی را به شما پیشنهاد می دهند. به طور کلی محل نصب پنل داخلی کولر گازی باید جایی باشد که درصد بالایی از فضای خانه توسط باد کولر پوشش داده شود. برای مثال خوب است که پنل را در هال و محل نشستن افراد قرار دهید.
  5. سرویس کولر گازی در فواصل منظم: سرویس کردن لوازم خنک کننده از واجبات پیش از استفاده از دستگاه محسوب می شود. چه در کولر های گازی و چه در کولر های آبی، لازم است تا عملکرد دستگاه چک شود و در صورت وجود خرابی و مشکل، تعمیر شود. پس حتما هر سال، سرویس کولر گازی را پیش از استفاده از آن انجام دهید. در این صورت با تعمیر مشکلات کوچک، از به بار آمدن مشکلات بزرگتر و متحمل شدن هزینه های چند برابری جلوگیری می شود.
  6. تنظیم دمای متناسب: هنگام استفاده از کولر گازی، دست شما برای تنظیم دما و باد نسبت به کولر آبی باز تر است. بهترین حالت دمایی زمانی است که در یک شرایط پایدار، نه از سرمای زیاد احساس لرز کنید و نه آنقدر باد کولر کم باشد که اصلا خنکی را حس نکنید. بهترین درجه در کولر های گازی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است.
  7. تمیز نگه داشتن فیلتر کولر گازی: کثیف بودن فیلتر کولر گازی یا وجود گرد و غبار بر روی فیلتر کولر گازی باعث فشار آمدن به دستگاه می شود. فشار به کمپرسور باعث می شود تا کولر گازی برای خنک کردن به برق بیشتری نیاز داشته باشد. توصیه می شود که هر چند وقت یکبار فیلتر را چک کرده و در صورت نیاز نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. عدم تعویض به موقع فیلتر، علاوه بر بالا بردن مصرف انرژی، در طولانی مدت باعث کاهش و افت عملکرد کولر می شود. تعویض به موقع فیلتر، مصرف برق را به میزان ۱۵ درصد کاهش می دهد.
  8. قرار دادن پنل بیرونی کولر گازی در فضای مناسب: گرمای هوای بیرون یا تابش آفتاب بر پنل خارجی کولر گازی که در بیرون ساختمان نصب می شود، تأثیر گذار است. بهترین راه این است که اولا سعی شود تا پنل خارجی کولر گازی در محیطی به دور از آفتاب قرار بگیرد. دوما، در صورتی که مکانی مناسب و به دور از آفتاب وجود نداشت، از سایه بان برای ایجاد سایه و خنک بودن فضای پنل استفاده شود. هر چه فضای قرار گیری پنل خارجی خنک تر باشد، مسلماً میزان برقی که برای تولید باد سرد نیاز دارد، کمتر است و بالعکس.

یکی از برند های بسیار عالی کولر گازی، کولر های گازی هایسنس است. مصرف برق کولر گازی هایسنس بسیار پایین بوده و می توان گفت کولر گازی هایسنس جزء کم مصرف ترین اسپلیت ها است. البته این روز ها با پیشرفت تکنولوژی، متخصصان موفق به ساخت دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی شده اند. دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی، دستگاهی است که پس از اشباع شدن هوای سرد درون کمپرسور، انرژی برق را در خود ذخیره کرده و با این کار از مصرف زیاد برق جلوگیری به عمل می آورد. اما همچنان در کنار تمامی راه هایی که در بالا بیان کردیم، عایق بندی و جلوگیری از هدر رفت بی رویه انرژی توصیه می شود.

شما می توانید اطلاعات بیشتری را در مورد کولر های گازی، اسپیلت ها، لوازم خنک کننده و … در وب سایت ویم کالا مطالعه نمایید. در ضمن، متخصصان ماهر ویم کالا آماده ارائه خدمات در زمینه تعمیر لوازم شما هستند. شما می توانید برای مشاوره، با واحد پشتیبانی ویم کالا تماس بگیرید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *