محل مناسب قرارگیری کولر گازی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با توجه به روشن بودن کولر، باز هم از باد خنک آن راضی نباشید. دلیل این مشکل پس از بررسی مسائل فنی می تواند بابت قرار گرفتن کولر در مکان نا مناسب باشد. چند سالی است که اهمیت قرار گیری لوازم خنک کننده در مکان مناسب بسیار مورد توجه قرار می گیرد. البته که این موضوع بسیار مهم بوده و خواهد بود و این مورد به نوع خاصی از لوازم خنک کننده نیز اختصاص ندارد. این موضوع از آن جهت مورد توجه است که اگر دستگاه شما در مکان مناسبی قرار بگیرد، بازدهی بالا تری خواهد داشت.

در همین راستا، تیم ویم کالا مقاله ای با موضوع محل مناسب قرار گیری کولر گازی برای شما آماده کرده است. در پایان این مقاله، در صورت وجود هر سوال یا ابهام می توانید از مشاوران ما کمک بخواهید. توصیه می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

۴ علت برای نصب کولر گازی در مکان مناسب

 • باعث مصرف بهینه شده و از هدر رفتن بی رویه انرژی جلوگیری می کند.
 • تمامی بخش های محیط به طور یکسان خنک می شوند.
 • از خراب شدن زود هنگام قطعات کولر جلوگیری می کند.
 • باعث طول عمر بالا و عملکرد بهینه آن می شود.

محل مناسب قرارگیری کولر گازی

بهترین مکان برای نصب کولر گازی کجاست؟

قرار گرفتن کولر گازی در محیطی مناسب و مطلوب باعث افزایش بازدهی دستگاه، طول عمر بالا و خنکای قابل قبول می شود.

در مورد کولر گازی مسئله موقعیت و مکان قرار گیری به دو دسته تقسیم می شود. یونیت داخلی و خارجی کولر گازی هر یک بایستی در مکانی مناسب قرار بگیرند. توجه داشته باشید در صورتی که هر کدام از این دو یونیت در مکانی نامناسب جانمایی شوند، می توانند مسبب عملکرد ضعیف کولر گازی باشند.

طبق قوانین سازمان استاندارد، فاصله بین پنل داخلی و خارجی بایستی حداقل سه و نیم متر باشد و از ۱۵ متر نیز تجاوز نکند. توجه کنید که هر چه فاصله دو پنل از یکدیگر بیشتر باشد میزان خنک کنندگی آن کمتر می شود.

مکان مناسب برای نصب یونیت خارجی کولر گازی

 • یونیت خارجی را در مکانی نصب کنید که نور خورشید به طور مستقیم به آن نتابد. استفاده از سایه بان نیز برای این مورد پیشنهاد می شود. قرار گرفتن کندانسور در برابر نور خورشید باعث گرم شدن بیش از حد آن شده و از تولید سرما جلوگیری می کند. نصب پنل بیرونی در تراس و یا پشت بام همراه با سایه بان گزینه مناسبی است.
 • اطراف کندانسور را از هر گونه دستگاه یا لوازم خالی نگه دارید. وجود فضای باز در اطراف کندانسور باعث رفت و آمد بهتر هوا می شود.
 • به منظور تعمیر پنل بیرونی کولر گازی سعی کنید فضای کافی برای تعمیرکار در نظر بگیرید.
 • در ساختمان ها و مجتمع ها که از چندین کندانسور در پشت بام استفاده می شود، فاصله هر کدام از دیگری بایستی ۸۰ سانتی متر الی ۱ متر در نظر گرفته شود.
 • برای عملکرد بهتر دستگاه بهتر است پنل کمی از دیوار فاصله داشته باشد.

محل مناسب قرارگیری کولر گازی

مکان مناسب برای نصب یونیت داخلی کولر گازی

 • کولر گازی دیواری  را خیلی نزدیک به سقف نصب نکنید. از آن جا که هوای گرم عموماً در ارتفاع و نزدیک به سقف ساکن می شود، توصیه می شود تا کولر گازی را با فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از سقف نصب کنید.
 • پنل کولر گازی را حتی الامکان در مکانی دور تر از شوفاژ یا دیگر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی قرار دهید تا تحت تأثیر آن ها قرار نگیرد.
 • سعی کنید تا حد امکان کولر گازی را به دور از لامپ یا لوستر نصب کنید. قرار گرفتن لوازم گرمایشی در مجاورت کولر گازی باعث می شود تا کولر گازی دائما گرما را در اطراف خود حس کند و باعث فعالیت دائمی آن و مشکلات فنی مرتبط شود.
 • کولر گازی را در مکانی نصب کنید تا در هنگام بروز مشکل و خرابی، فضای کافی برای تعمیرکار وجود داشته باشد. برای سرویس کولر گازی نیز باید این فضا در نظر گرفته شود.
 • یونیت کولر گازی را در محلی نصب کنید که بیشترین اشراف به کل محیط خانه داشته باشد. اگر قصد دارید تا کولر گازی را در پذیرایی نصب کنید، محل نصب را جایی در نظر بگیرید که کل محیط و همه افراد از خنکای کولر بهره ببرند.
 • توجه داشته باشید که حتما کولر گازی را سطحی تراز نصب کنید. همچنین توصیه می شود که یونیت کولر گازی را به فاصله ۵/۱ متر الی ۲ از کف نصب کنند.

محل مناسب قرارگیری کولر گازی

کلام پایانی

پس از خرید کولر گازی، مهم ترین مسئله انتخاب مکان مناسب برای نصب آن است. این موضوع آن چنان مهم است که عدم رعایت نکات ذکر شده در مقاله، عملا می تواند عملکرد صحیح دستگاه را مختل کند.

این روز ها کاهش مصرف برق و جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی یکی از مهم ترین مسائل به شمار می آید و حتما دیده اید که سازندگان لوازم خانگی هر روزه در صدد کم کردن میزان مصرف انرژی در دستگاه ها هستند. علاوه بر این، رعایت نکات کلیدی و اصولی در به کار گیری لوازم برقی به راحتی می تواند میزان مصرف برق را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به عنوان یک نکته کلیدی در پایان این مقاله توصیه می کنیم از کولر گازی متناسب با ظرفیت محیط استفاده کنید و سعی کنید مکان مناسبی را برای هر دو یونیت در نظر بگیرید که تعامل هوا به درستی صورت بگیرد.

امیدواریم نکات ذکر شده برای شما مفید بوده و با رعایت آن ها بهترین عملکرد کولر را داشته باشید. رعایت نکات فوق می تواند طول عمر دستگاه را افزایش داده و راندمان کولر گازی را چندین برابر کند. در نهایت، سرویس دوره ای کولر گازی را نیز از یاد نبرید.

ممکن است جهت خرید یا نصب کولر گازی به راهنمایی فردی متخصص نیاز داشته باشید. در این مسیر متخصصان ویم کالا همراه شما هستند و با تجربه بالای خود در این زمینه به شما مشاوره خواهند داد.

برای تسهیل فرایند خرید نیز می توانید کولر گازی مدنظر خود را از سایت ویم کالا خریداری نمایید. فروش، نصب و تعمیرات و خدمات پس از فروش از خدمات تیم ویم کالا است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *