راهنمای خرید کولر گازی پرتابل

نصب کولر گازی پرتابل

پیشرفت در ساخت لوازم سرمایشی در چندین سال اخیر باعث تولید انواع کولر گازی و اسپلیت شده است. کولر های گازی با خنکای مطلوبی که به افراد ارائه می دهند، علاقمندان زیادی را به خود جلب کرده اند.

در ابتدای تولید و عرضه کولر های گازی معمولی، برخی افراد از مصرف بالای آن ناراضی بودند. از این رو سازندگان لوازم سرمایشی بیکار ننشستند و برای ساخت کولر گازی بهینه تر از سری های قبل دست به کار شدند.

حل یکی از مشکلات در این دستگاه ها، منجر به ساخت مدل جدیدی از کولر گازی شد که به طور مفصل در این مقاله به بررسی در مورد آن می پردازیم.

نگاهی بر روند تولید کولر گازی پرتابل

یکی از مشکلات بزرگی که باعث شد تا سازندگان کولر ها به تولید کولر گازی کوچک فکر کنند، مقوله جا به جایی و حمل کولر گازی بود. فرض کنید برای خانه یا دفتر کاری که در آن مستأجر هستید، کولر گازی خریداری کرده اید. در صورتی که پس از مدتی بخواهید آن محل را ترک کنید، به سختی باید دو یونیت مجزا را جا به جا کنید.

یا در همان ابتدای نصب، باید زمان زیادی را برای نصب کولر بر روی دیوار در نظر بگیرید. به عنوان مشکلی دیگر می توان گفت که کولر گازی احتمالا محیط هال و پذیرایی خانه شما را خنک می کند و اتاق ها از خنکای کولر بهره ای نخواهند برد. در دفاتر کار نیز همینطور؛ نصب کولر گازی در یک اتاق مانع خنک شدن دیگر اتاق ها می شود.

این موارد و بسیاری دیگر از آن ها، تولید کنندگان را مجبور به تولید کولر گازی پرتابل کرد. خرید کولر گازی پرتابل، شما و اعضای خانواده را از گرمای هوای تابستان نجات خواهد داد. چرا که شما دیگر محدود به استفاده از کولر گازی در یک مکان نیستید و می توانید کولر گازی قابل حمل را بین اتاق ها جا به جا کنید.

کولر گازی پرتابل چیست؟

کلمه پرتابل یا portable در زبان انگلیسی به معنای قابل حمل می باشد. بر همین اساس، این مدل از کولر که قابلیت جا به جایی و حمل کردن داشته باشد را کولر گازی پرتابل می خوانند. در قسمت پایه های این دستگاه، چرخ هایی برای حمل آسان تر آن تعبیه شده است.

کولر گازی پرتابل با وزن کمتر و سایز کوچک تر نسبت به اسپلیت ها، به راحتی قابل جا به جایی هستند. کولر گازی پرتابل نیاز به نصب بر روی دیوار ندارد و در گوشه ای از اتاق همانند یک کمد کوچک قرار می گیرد. البته کولر پرتابل از لحاظ توان و سایز دارای مدل های مختلفی است که بسته به مساحت اتاق انتخاب می شود.

تفاوت اصلی کولر گازی پرتابل و معمولی در یونیت های آن است. کولر گازی معمولی از دو یونیت مجزا تشکیل شده است که یکی در داخل ساختمان و دیگری خارج از ساختمان و عموما در تراس، پشت بام یا حیاط نصب می شود. اما کولر گازی پرتابل تنها دارای یک یونیت است که به راحتی در اتاق قرار می گیرد.

کولر گازی پرتابل به دلیل ویژگی های مختص به خود، مورد توجه سازمان ها، ادارات، دفاتر و محیط هایی که از تعداد زیادی اتاق تشکیل شده اند و نیاز به کولر دارند، قرار گرفته است.

در ادامه این مقاله شما را با انواع کولر گازی پرتابل، مزایا و معایب آن و نکات مهم هنگام خرید آن آشنا خواهیم کرد.

انواع کولر گازی پرتابل

کولر های گازی به دو نوع تک لوله و دو لوله تقسیم می شوند:

 1. کولر گازی تک لوله قیمت پایین تری داشته و عمدتاً استفاده از آن در بین افراد رایج تر است. در این نوع کولر، تنها یک لوله از کولر خارج شده است که بایستی از پنجره به بیرون از ساختمان هدایت شود. عیبی که بر این مدل وارد است این است که کولر گازی تک لوله هوای گرم موجود در اتاق را مکش می کند و از طریق لوله به بیرون از اتاق منتقل می کند. این کار باعث می شود تا رفته رفته فشار هوای درون اتاق کاهش یابد.
 2. کولر گازی دو لوله، یک لوله اضافه تر نسبت به مدل قبل دارد. این لوله وظیفه ورود هوای تازه را دارد تا باعث کاهش فشار هوای درون اتاق نشود. با توجه به عملکرد بهتر این دستگاه نسبت به نوع قبلی، هزینه بالای آن و دشواری تعمیرات و نصب، باعث کم توجهی به این مدل شده است.

مزایای کولر گازی پرتابل

 • نصب آن آسان است.
 • در مدت زمان کوتاهی اتاق را خنک می کند.
 • جا به جایی آن آسان است.
 • فضای کمی اشغال می کند.
 • قیمت کولر گازی پرتابل در مقایسه با کولر گازی معمولی پایین تر است.
 • نیاز به در نظر گرفتن مکانی برای نصب بر روی دیوار ندارد.
 • یونیت خارجی مجزا ندارد.
 • هزینه تعمیرات و سرویس کردن آن معقول است.

معایب کولر گازی پرتابل

 • در صورت استفاده از مدل تک لوله، فشار هوای اتاق کاهش می یابد.
 • کولر گازی پرتابل بایستی حتما در کنار یک پنجره یا دریچه هوا برای خارج کردن لوله قرار گیرد.
 • به دلیل تعبیه کمپرسور در درون خود دستگاه، کمی صدا دارد.
 • میزان سرمای تولیدی توسط کولر گازی پرتابل نسبت به اسپلیت کمتر است.
 • استفاده از کولر گازی پرتابل در سالن های بزرگ توصیه نمی شود.

نکات مهم هنگام خرید کولر گازی پرتابل

 1. هنگام خرید کولر گازی متراژ فضایی که می خواهید کولر گازی را در آن جا قرار دهید در نظر بگیرید. کوچک بودن کولر نسبت به محیط اتاق و یا بالعکس بزرگ بودن کولر نسبت به اتاق هر دو کولر را دچار مشکل خواهند کرد.
 2. به بودجه ای که در نظر گرفته اید توجه کنید و سعی کنید با توجه به آن بهترین گزینه را انتخاب کنید.
 3. میزان مصرف انرژی نکته مهمی است که حتما بایستی به آن توجه کنید.
 4. سعی کنید از برندی کالا خریداری کنید که گارانتی تعویض یا تعمیر داشته باشد.
 5. هر چه تعداد افرادی که در اتاق حضور دارند بیشتر باشد، ظرفیت کولر گازی نیز باید افزایش پیدا کند.
 6. در نظر گرفتن منطقه آب و هوایی در هنگام خرید بسیار مهم است. آب و هوای مرطوب یا خشک هر کدام نوع خاصی از کولر گازی را می طلبند.
 7. اگر ارتفاع سقف از حد مجاز بیشتر باشد، باید کولری با ظرفیت بالا تر انتخاب کنید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی نکات مربوط به کولر گازی از تعریف چیستی آن تا نکات مهم هنگام خرید را برای شما توضیح دهیم. امیدواریم که در این مسیر موفق بوده و توانسته باشیم شما را در خریدی بهتر یاری و راهنمایی کنیم.

پیشنهاد ویم کالا برای خرید یک کولر گازی به صرفه و بهینه، کولر گازی پرتابل ۶۰۰۰ است. در هر صورت، اگر برای خرید انواع کولر گازی نیاز به مشورت با یک فرد متخصص و با تجربه داشتید، می توانید با ویم کالا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *