۱۰ دلیل باد گرم کولر گازی

کاهش مصرف برق در کولر گازی

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که در روز های گرم تابستان وقتی از محل کار به خانه بر می گردید هنگامی که کولر را روشن می کنید و منتظر خنکی باد آن هستید، با باد گرم رو به رو شوید. قطعاً بسیار عصبانی شده و خستگی در بدنتان می ماند. اما باید علت آن را جویا شوید و در صدد تعمیر آن باشید.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با دلایل این مشکل آشنا کنیم.

کولر های گازی تقریبا چند سالی است که بین مردم فراگیر شده است و به دلیل عملکرد بالا علاقمندان زیادی را جذب کرده است. از طرفی نمی توان مزایای دیگر این سیستم خنک کننده را در کنار عملکرد فوق العاده آن نادیده گرفت.

اما گاهی اوقات کولر های گازی نیز همانند دیگر لوازم خانگی برقی دچار مشکل می شوند که باید پیش از جدی شدن مشکل آن را تعمیر کرد تا آن مشکل کوچک گسترده تر نشود.

همانطور که می دانید باد گرم خروجی از کولر های گازی طبیعی نیست و نشان دهنده این است که قطعه ای در کولر به درستی عمل نکرده و دچار مشکل است. پس حتما باید پیگیر شده تا مشکل را پیدا کنید.

خوب است بدانید هنگامی که با باد گرم کولر مواجه شدید بهرین کار این است که بدون انجام هیچ کار اضافی، تنها کولر را خاموش کنید تا از بروز صدمات جدی تر جلوگیری شود. پس از خاموش کردن کولر مرحله به مرحله می توانید نکاتی را بررسی کنید تا بتوانید متوجه مشکل شوید.

۱۰ دلیل باد گرم کولر گازی:

  • سوختن موتور فن کولر گازی: فن قطعه ای مهم در کولر گازی است که با چرخش پره های آن باعث می شود که باد تولید شود. این فن وابسته به یک موتور است. پس در صورتی که موتور فن دچار مشکل شود یا بسوزد، فن دیگر قادر به ادامه چرخش نیست. در نتیجه بادی تولید نمی شود و کولر گازی خنک نمی کند.
  • خرابی کمپرسور کولر گازی: تقریباً می توان گفت که کارکرد اکثر قطعات تعبیه شده در کولر گازی وابسته به کمپرسور است. خرابی کمپرسور عملکرد صحیح کولر گازی را مختل کرده و ممکن است این مشکل به صورت باد گرم کولر ظاهر شود. سعی کنید هنگام مواجه شدن با باد گرم کولر بنا را بر خرابی کمپرسور بگذارید و دستگاه را خاموش کنید. توجه داشته باشید که سوختن کمپرسور هزینه زیادی را روی دست شما خواهد گذاشت.
  • کثیف بودن فیلتر هوا: با وجود گرد و غبار و آلودگی های معلق در هوا ممکن است فیلتر هوای کولر گازی کثیف شده و همین گرفتگی باعث می شود که هوا به مقدار کافی رد و بدل نشود.
  • کم شدن گاز دستگاه: این مورد از شایع ترین دلایل باد گرم کولر های گازی است و البته از مهم ترین مواردی که رعایت آن باعث می شود تا از مشکلات این چنینی جلوگیری شود. توجه داشته باشید که چک کردن لوله های گاز کولر تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد. چرا که با بررسی این لوله ها از سالم بودن و یا نشتی داشتن لوله ها مطلع می شوید. نشتی لوله های گاز باعث می شوند تا گاز کولر شما زودتر از موعد و بی رویه هدر رود. مورد دیگر این که ممکن است سرویس کار کولر شما به درستی گاز دستگاه را پر نکند. پیش از شروع فصل گرما و هنگام سرویس کولر گازی، سرویس کار باید حتما گاز دستگاه شما را اندازه گیری کند تا در صورت کمبود، آن را شارژ کند.
  • عدم سرویس دستگاه و منظم نبودن زمان سرویس کولر گازی: توجه داشته باشید که سرویس وسیله برقی که به مدت طولانی از آن استفاده نشده بسیار مهم است. همانطور که پیش از استفاده از کولر های آبی، از یک سرویس کار می خواهید تا آن را بررسی و مشکلات آن را برطرف کند، کولر های گازی نیز به این سرویس سالیانه نیازمندند.
  • تنظیمات نادرست ترموستات: قابلیتی که کولر های گازی به شما می دهند، قابلیت تنظیم دماست. در صورتی که با قرار دادن کولر در دما های پایین، باز هم باد سرد کولر را احساس نکردید، به خرابی ترموستات کولر گازی شک کنید.
  • مسدود بودن پنل خروجی کولر گازی به دلیل کثیف بودن یا وجود مانعی روی آن: پنل بیرونی کولر گازی نیز ممکن است از غبار پوشیده و آلوده شده باشد یا چیزی دور تا دور پنل را فرا گرفته باشد. این نوع از موارد ممکن است بازدهی کولر گازی شما را کم کرده و به دلیل عدم ورود و خروج هوای کافی باعث باد گرم آن شود.
  • خرابی برد کولر گازی: برد دستگاه ها نحوه عملکرد قطعات مختلف کولر را مشخص می کنند و مهم ترین بخش هر دستگاه برقی هستند. در صورتی که برد دستگاه از کار بیفتد عملا کارکرد کولر گازی به کل دچار خلل می شود.
  • قرار گرفتن پنل خارجی کولر در معرض گرما و آفتاب: پنل خروجی کولر های گازی عموما خارج از منزل قرار می گیرند. در صورتی که این پنل ها در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرند، مطمئناً دچار کاهش عملکرد شده و نمی شود که انتظار باد خنک از آن داشت. برای حل این مشکل استفاده از سایه بان برای این پنل ها پیشنهاد می شود.
  • مسدود شدن مسیر لوله گاز: گاهاً ممکن است ایراد در مسیر عبور گاز مشکل ساز شده باشد. لوله های گاز، لوله های مسی هستند و با ضربه به راحتی له شده و یا می شکنند. در صورتی که جسم سنگینی به این لوله ها برخورد کند و باعث مسدود شدن لوله شود، عبور گاز از این مسیر غیر ممکن و یا نشتی گاز رخ می دهد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید مشکل باد گرم کولر گازی خود را حل کرده و از دمای خنک محیط خانه خود لذت ببرید. توجه داشته باشید که در صورتی که تخصص کافی ندارید، بهتر است خود دست به کار نشوید و تنها کاری که کنید این باشد که دستگاه کولر را خاموش کرده و سریعاً با یک متخصص تماس گرفته تا او مشکل شما را حل کند.

شما می توانید روی متخصصان حرفه ای ویم کالا حساب ویژه ای باز کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *